Näytösohjelma / Display Program

Lentonäytösalue on auki klo 10:00 - 18:00 sekä lauantaina että sunnuntaina. Molempina päivinä lennetään lähes sama lento-ohjelma.

Area is open 10 am - 6 pm both days. Display program is almost the same, commercial traffic will make some changes.

Muutokset mahdollisia / Subject to Changes

LAUANTAI 6.6.2015

10:00 Näytöksen avauslento / Opening flight Turun Lentokerho (TLK)
Turku Flying Club
 
10:10  DC - yhdistys / Assocoation DC-3 DC-3 saapuu / arrives
10:20 Turun Lentokerho (TLK)
Turku Flying Club
DA40, DV20, 2x Tuulia Ohilento / Fly-by
10:30 TLK / Jyrki Haula Discus Purjelentonäytös / Glider demonstration
10:40 Veikko Karasvirta Breezer / Uktrakevyt Esittelylento / Display
11:00  TLK / Tapani Wallin Extra 300 Näytöslento / Display
11:10  TLK / Jyri Mattila Mörkö-Pitts Näytöslento / Display
11:20  Varjoliitoesitys / Paragliding demonstration  Airiston Varjoliitäjät ry Näytöslento / Display
11:40 TLK /  Iiro Lehto R/C F3A taitolennokki / model Näytöslento / Display
11:45 Lentonäytöksen avaus / Airshow official opening

Antti Jouppi, Turun Lentokerho

Timo Latikka, Suomen Ilmailuliitto

Ilkka Kanerva, kansanedustaja

Mr. Antti Jouppi, Turku Flying Club

Mr. Timo Latikka, Finnish Aeronautical Association

Mr. Ilkka Kanerva, Member of Parlament

12:10 Suomen Suksi- ja Vesilentäjien yhdistys ry 3 x vesilentokone / seaplane Ohilento / Fly-by
12:20 Suomen Ilmailuopisto / Finnish Aviation Adacemy Embraer EMB-500 Phenom 100 Näytöslento / Display
12:30 Ilmavoimat / FiAF Vinka Näytöslento / Display
12:40 Vartiolentolaivue
Air Patrol Squadron
Super Puma, Dornier Do 228 Näytöslento / Display
13:00 Team Tuulia / TLK 2 x RF-5 Tuulia, duo display Taitolentoryhmä / Display Team
13:10 Arctic Eagles Pitts/Eagle/Ultimate Taitolentoryhmä / Display Team
13:30 Yellow Sparrows / Norjan Ilmavoimat 4 x Saab Safari / RNoAF Taitolentoryhmä / Display Team
13:50 Turkish Stars / Turkin Ilmavoimat 7x NF-5 Taitolentoryhmä / Display Team
14:35 Finnair ATR-72 Reittilento AY223 Saapuu / Arrives
14:45 Charter lento Airbus A320 Charter Saapuu / Arrives
14:50 Maavoimat
Finnish Army Aviation
NH90 Näytöslento / Display
15:00 Finnair ATR-72 Reittilento AY224 lähtee / Departs
15:05 SL-Flight Training / Scanwings Citationjet 2+ Näytöslento / Display
15:15 Charter lento Airbus A320 Charter lähtee / Departs
15:16  Historic Flight Fouga Magister Näytöslento / Display
15:25   Fouga, MiG-15UTI, Hawk Mk51 Ohilento / Fly-by
15:30 Royal Norwegian Historic Squadron MiG-15UTI Suomen väreissä Näytöslento / Display
15:40 Ilmavoimat / FiAF Hawk Mk51 Näytöslento / Display
15:50 Ilmavoimat / FiAF Hornet Näytöslento / Display
16:10 Suomen, Ruotsin ja Norjan ilmavoimat
FiAF, SwedAF, RNoAF
Hornet, Gripen, F-16 CBT-muodostelmalento / Formation
16:20 Ruotsin Ilmavoimat / SwedAF Gripen Näytöslento / Display
16:35 Finnair ATR-72 Reittilento AY225 Saapuu / Arrives
16:40 Tsekin Ilmavoimat
Czech Air Force
L-159 ALCA Näytöslento / Display
16:50 Midnight Hawks / Ilmavoimat / FiAF 4x Hawk Mk51 Taitolentoryhmä / Display Team
17:10 Baltic Bees 6x L-39 Taitolentoryhmä / Display Team

 

SUNNUNTAI 7.6.2015

10:00 Näytöksen avauslento / Opening flight  Turun Lentokerho (TLK)  
10:10   DC - yhdistys / Assocoation DC-3 DC-3 Saapuu / Arrives
10:20 Turun Lentokerho (TLK)
Turku Flying Club
DA40, DV20, 2x Tuulia Ohilento / Fly-by
10:30 TLK / Jyrki Haula  Discus Purjelentonäytös / Glider demonstration
10:40 Veikko Karasvirta Breezer / Ultrakevyt Esityslento / Display
11:10 TLK / Tapani Wallin Extra 300 Näytöslento / Display
11:20 TLK / Jyri Mattila Mörkö-Pitts Näytöslento / Display
11:30  Varjoliitoesitys / Paragliding demonstration  Airiston Varjoliitäjät ry Näytöslento / Display
11:50  TLK / Iiro Lehto R/C F3A taitolennokki / model Näytöslento / Display
12:20 Suomen Ilmailuopisto / Finnish Aviation Adacemy Embraer EMB-500 Phenom 100 Näytöslento / Display
12:30 Ilmavoimat / FiAF Vinka Näytöslento / Display
12:40 Vartiolentolaivue
Air Patrol Squadron
Super Puma, Dornier Do 228 Näytöslento / Display
13:00 Team Tuulia / TLK 2 x RF-5 Tuulia, duo display Taitolentoryhmä / Display Team
13:15 Finnair ATR-72 Reittilento AY223 Saapuu / Arrives
13:15 Arctic Eagles Pitts/Eagle/Ultimate Taitolentoryhmä / Aerobatic Team
13:35 Finnair ATR-72 Reittilento AY224 lähtee / Departs
13:55 Turkish Stars / Turkin Ilmavoimat
Turkish Air Force
7x NF-5 Taitolentoryhmä / Display Team
14:25 Yellow Sparrows / Norjan Ilmavoimat
RNoAF
4 x Saab Safari / RNoAF Taitolentoryhmä / Display Team
14:45 Maavoimat
Finnish Army Aviation
NH90 Näytöslento / Display
14:55  Historic Flight Fouga Magister Näytöslento / Display
15:10   Fouga, MiG-15UTI, Hawk Mk51 Ohilento / Fly-by
15:15 Royal Norwegian Historic Squadron MiG-15UTI Suomen väreissä Näytöslento / Display
15:25 Ilmavoimat / FiAF Hawk Mk51 Näytöslento / Display
15:45 SAS Boeing 737-600 Reittilento SK2724 Saapuu / Arrives
15:46 Ilmavoimat / FiAF Hornet Näytöslento / Display
16:10 Suomen, Ruotsin ja Norjan ilmavoimat
FiAF, SwedAF, RNoAF
Hornet, Gripen, F-16 CBT-muodostelmalento / Formation
16:15 Ruotsin Ilmavoimat / SwedAF Gripen Näytöslento / Display
16:25 SAS Boeing 737-600 Reittilento SK2725 lähtee / Departs
16:30 Tsekin Ilmavoimat
Czech Air Force
L-159 ALCA Näytöslento / Display
16:40 Midnight Hawks / Ilmavoimat / FiAF 4x Hawk Mk51 Taitolentoryhmä / Display Team
17:10 Finnair ATR-72 Reittilento AY225 Saapuu / Arrives
17:11 Baltic Bees 6x L-39 Taitolentoryhmä / Display Team
17:50 Finnair ATR-72 Reittilento AY226 Departs /Lähtee